Около 1/3 от живота ни преминава в сън. Само, че само дълбок и спокоен сън може да помогне на нас, нашите органи и мозъкът ни да си починем оптимално. Добрият и спокоен сън е от жизнено важен, за да бъдем здрави и енергични през деня. Добрият сън ни помага на вид да изглеждаме по млади и по бодри. По време на сън се освобождава и хормона на растежа. Най – пълноценен и най – добър е сънят през нощта – тогава в организма ни се случва процес на регенерация на една част от клетките, а заедно с това от тях се изхвърлят и различни токсини. Някои проучвания обаче показват, че популярната следобедна дрямка макар и кратка може да намали риска от появата на сърдечно-съдови заболявания при хора в напреднала възраст. Повечето хора се чувстват уморени точно тогава следобед между 14-16 часа. Един кратък сън ще Ви се отрази добре, но гледайте той да не е повече от 20 минути.
Всеки трети от нас обаче се оплаква от липсата на здрав и спокоен сън. Последствията от недоспиването веднага си проличават – раздразнителност, липса на концентрация, хормонален дисбаланс дори и различни болестни състояния. Недоспиването ни кара да се чувстваме уморени без желание за каквато и да била активност през деня. Дори голяма част от катастрофите по цял свят са причинени именно от преумора и липса поне на 8 часа сън при голяма част от шофьорите.
Ежедневният стрес на работното място и в семейството, спалня, затрупана с дрехи, книги, компютър, телефон и др. Преяли сте по време на вечеря, а отвън уличното осветление и настъпващото пълнолуние светят необезпокоявани направо в спалнята и лицето Ви – кой ли би могъл да заспи в такава обстановка? Разбира се не всеки. Но в такива случай щорите или завесите могат да бъдат полезни, ако в спалнята ви има твърде много светлина вечер и в ранните сутрешни часове.
Добрият нощен сън е и най – добрите начини да подобрим имунитета си и да се защитим срещу вируси и болестите идващи от тях. Eто няколко полезни съвета и препоръки, които могат да Ви помогнат в борбата с безсънието и да направят нощта Ви по приятна и по спокойна:
- Създаване на приятна среда за сън – Да точно така. Оставете спалнята да е това, което е – спалнята си е спалня, тя не е Ваше работно място в никакъв случай. Компютърът и телевизорът НЕ трябва да бъдат част от това помещение. Смартфонът Ви не бива да е залепен буквално за Вас. Поне 1 час преди лягане се откажете от всякакви социални мрежи и проверка и писане на имейли. Електромагнитните полета, които се излъчват от тези устройства само пречат. Те спират производството на мелатонин, чиято секреция се увеличава предимно нощем.
- Избягвайте кофеин и захар – Със сигурност няма човек, който да не обича кафе. Избягвайте кафе и сладки неща преди лягане. Кофеинът пречи на тялото Ви да си почине. Избягвайте преяждането преди сън, както и нездравословната храна. Чаят от лайка също действа отпускащо.
- Изберете качествен матрак – Много хора нямат възможност да инвестират средства в закупуването на качествен матрак. Изберете този, който е нито много твърд, нито много мек. Същото важи и за нощницата и пижамата, с която спим. Ако те са твъдее тесни, това би затруднило сънят с такъв тип дреха. Те трябва да се широки от приятна, лека материя най – добре не изкуствена.
- Спрете алкохола – Както знаете основният хормон на съня е мелатонинът, а алкохолната зависимост влияе негативно върху производството на мелатонин, заедно с това причинява и неприятното за Всички нас хъркане и накъсаност на нощният Ви сън.
- Мелатонин – Можете да приемате хранителна добавка „Мелатонин“ вечер преди сън.
- Движете се повече – Опитайте се да правите упражнения всеки ден или поне да се разхождате не по-вече от 20-30 минути дневно. Изразходването на колкото се може повече физическа енергия през деня помага на някой от нас да заспят вечер по-лесно, а това прави и съня по-пълноценен и по добър. Най – добре упражненията особено най – интензивните от тях да бъдат минимум 5-6 часа преди лягане или най – добре през първата половина на деня.
- Поддържайте спалнята леко хладна – Между15 и 20 градуса по Целзий е идеалната температура на спалното Ви помещение. Стая с екстремно високи температури на 25 градуса по Целзий води до много по-чести събуждания през нощта и от там не добър сън.
Макар и понякога да изглежда невъзможно, мисията здрав и пълноценен сън не е мираж, а напълно изпълнима. Животът ни много често е прекалено натоварен с какви ли не задължения, пренаситен дори с много ежедневни преживявания, дори стресиращ. Това обикновено се превръща в причина за ежедневно безсъние. Ние сме в състояние да се справим с необходимостта да се наспиваме всеки ден, внасяйки някой дори и дребни промени в ежедневието ни. И не забравяйте, нещото наречено „Сън“ наистина е много важно, както за физическото, така и за психическото ни здраве, но и за това да бъдем в добро настроение! Наспете се добре поне 8 часа, след това просто ще подскачате от щастие. Помогнете сами на себе си, да се чувствате по пълноценни и по ползотворни.
Views: 11